Český hydrometeorologický ústav
Český hydrometeorologický ústav
Český hydrometeorologický ústav
Ústav byl založen dne 9. prosince 1919 na základě usnesení Prezidia ministerské rady Republiky československé č. 26314 jako Státní ústav meteorologický (SÚM), kdy byl k němu rovněž formálně přičleněn Vojenský odbor SÚM a jejich vlastní činnost byla zahájena dne 14. ledna 1920.
Podle tehdejších stanov SÚM bylo jeho úkolem: … „shromažďovat a vědecky zpracovávat meteorologická pozorování z území ČR, pěstovat a všemožně podporovat meteorologická bádání, účastnit se na mezinárodním výzkumu v meteorologii, denně sestavovat předpovědi počasí na vědeckém základě a vydávat úřední dobrozdání (posudky) na žádost úřadů, organizací a soukromých osob“.
Úkolem vojenského odboru SÚM bylo: … „pečovat o výcvik vojenských elévů, o užití meteorologie pro účely čistě vojenské a zprostředkovávat styk se zahraničními vojenskými meteorologickými službami“.
Ústav působil během let i pod dalšími názvy:
• Ústřední meteorologický ústav pro Čechy a Moravu (1939 až 1945);
• Státní meteorologický ústav (1945 až 1953);
• Hydrometeorologický ústav (1954 až 1968);
• Hydrometeorologický ústav Praha (1969 až 1979);
• Český hydrometeorologický ústav (1980 až do současnosti).
V letech 1952 až 1953 byl tehdejší Státní meteorologický ústav podřízen Ministerstvu národní obrany. Od roku 1954 až do současnosti jsou vzájemné vztahy s rezortem obrany v oblasti hydrometeorologie uspořádány na základě rámcových smluv o spolupráci sjednaných mezi Ministerstvem životního prostředí ČR a Ministerstvem obrany ČR.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) je tvořen odbornými pracovišti v Praze, sedmi regionálními pobočkami (Praha, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Brno a Ostrava), leteckými meteorologickými stanicemi, profesionálními meteorologickými stanicemi a observatořemi a Solární a ozonovou observatoří v Hradci Králové, kde je trvale zaměstnáno kolem 650 osob. Zároveň pro potřeby ČHMÚ smluvně působí téměř 1 200 dobrovolných meteorologických pozorovatelů.
Mezi nejvýznamnější počiny ČHMÚ patří vybudování a provoz národní meteorologické radiolokační sítě tvořené meteorologickými radary umístěnými na stanovištích Skalky na Drahanské vysočině a Praha v Brdech, které byly pořízeny a jsou provozovány v úzké spolupráci s rezortem obrany ČR.
Od roku 1998 ČHMÚ využívá vysoce výkonné provozní „superpočítače“ pro potřeby tvorby numerických meteorologických předpovědí.
V současnosti pokračuje proces automatizace staniční sítě, kdy jsou automatizovány profesionální meteorologické stanice, síť monitoringu kvality ovzduší, klimatologické stanice a automatické vodoměrné (limnigrafické) stanice.
Zhruba jednu pětinu potřebných provozních prostředků získává ČHMÚ prodejem dat, informací, produktů a služeb komerčním uživatelům.
Československo bylo v roce 1950 jedním ze zakládajících členů Světové meteorologické organizace (WMO).
ČHMÚ jako představitel národní hydrometeorologické služby ČR kromě širokého zapojení do činnosti WMO úzce spolupracuje s dalšími mezinárodními a národními organizacemi a institucemi.
Jsou to zejména Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), UNESCO, Hospodářská komise OSN pro Evropu (UNECE), Program OSN pro životní prostředí (UNEP), Mezinárodní unie hydrologických věd (IAHS), EUMET- SAT, Evropské centrum pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) aj.
V národním měřítku byla vytvořena a je dlouhodobě rozvíjena úzká součinnost s Hydrometeorologickou službou Armády ČR, vysokými školami, ústavy Akademie věd ČR a vědeckými společnostmi i rezortními a dalšími odbornými institucemi.